14 Nisan 2018 Cumartesi

Trudeau'nun çorapları

İletişim tarih boyunca siyasetin hizmetindeki önemli araçlardan biri olagelmiş... İktidarlar iletişimin araçlarını çoklukla ideolojilerini yaymak, faaliyetlerini daha geniş kitlelere duyurmak ve bu yolla ellerindeki erki korumak amacıyla kullanmışlar.

Basın, radyo, televizyon gibi kanıksanmış kitle iletişim araçlarının arasına son yıllarda sosyal medya platformlarının da eklenmesiyle siyasi iletişimin çehresi sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada hızla değişti. Siyasetçilerin iyice devleşen, debisi baş döndürücü bir hızla artan bilgi nehirleri içinde su yüzünde kalmaları, görünür ve fark edilir olmaları artık giderek güçleşiyor.

İşte güreşçisi bol bu meydanda kendine özgü bir mecra icat ederek iletişim mesajlarını sessiz, sözsüz verirken kamuoyunun da ilgisini çeken yeni nesil bir lider olarak ortaya çıkıyor Kanada’nın eski Başbakanlarından Pierre Trudeau’nun büyük oğlu Justin Trudeau. Siyasetin içinde büyüyen dünkü çocuk, bugün dünya basınının “çorap diplomasisi” adını verdiği ilginç bir iletişim taktiği ile kendini izletmeye ve dinletmeye devam ediyor…   


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder