21 Şubat 2013 Perşembe

AKM'de çalışmalar sürüyor, açılış için hedef 29 Ekim 201323 Şubat 2013, Ceren Çıplak, Cumhuriyet

Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) güçlendirme ve onarım projesinin müdürü Gürel Babayiğit görevden alındı

"Haksız gerekçelerle görevden alındığını belirten Gürel Babayiğit, bu nedenle projenin yüklenici firmaları Taca İnşaat ve Yeni Yapı’ya dava açtığını söyledi.

Babayiğit, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Haliç Kongre Merkezi projelerinde de görev almıştı.

Öte yandan edindiğimiz bilgiye göre AKM’nin çökecek kadar kötü durumda olduğu, bu nedenle yapı güçlendirme ve söküm çalışmaları sürecinin beklenilenden daha zorlu geçtiği belirtildi.

Uzun bir süre AKM’nin onarımı için sponsor arayışı içinde olan eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 15 Şubat 2012’de düzenlediği basın toplantısında, AKM’nin 29 Ekim 2013’te açılacağını duyurmuştu. Toplantıda, Sabancı Grubu’nun AKM’nin onarımı için 30 milyon TL destek verdiğini, binanın aslına sadık kalınarak yeni teknolojiyle donatılacağını belirtmişti."

***
 
30 Ocak 2013, Haberler.com

AKM NE ZAMAN AÇILACAK? 
 
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e, İstanbul’da bulunan Atatürk Kültür Merkezi’nin ne zaman açılacağını sordu.
 
Dibek, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, "Mayıs 2008 tarihinde kapatılan İstanbul'da bulunan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) hala açılamamıştır" diyerek şu soruları yöneltti:
"AKM ne zaman açılacaktır?
Mayıs 2008'de kapatılan AKM'nin tadilatı ne zaman başlamıştır? Yıllar itibari ile AKM'ye neler yapılmıştır? Şuan ne aşamadadır?
Ocak ayında bakanlığa geldiğiniz dikkate alındığında AKM için farklı bir düşünceniz veya planınız var mıdır?
AKM'nin 5 yıl önce kapandığı göz önüne alındığında bu sürenin çok olduğunu düşünmekte misiniz? AKM'nin 5 yıldır açılamaması kim veya kimlerin suçudur?"


AKM'nin restorasyonu için Sabancı Grubu bağış yaptı, 16 Şubat 2012 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder