6 Temmuz 2012 Cuma

Su hayattır, hayat suda başlamıştır...


 

Yaz, sıcak, kumsal diye söze başladıktan sonra bu kelimelerin ardından ne geleceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Dünyamıza ve bedenimize yaşam veren vazgeçilmez bir element su. Yeryüzünün yaklaşık dörtte üçünü kaplayan su kütlesinin yalnızca pek küçük bir bölümü canlıların beslenmesine uygun tatlı su rezervlerinden oluşuyor. Artan nüfusun ihtiyaçları ve bilinçsiz sanayileşme, sadece bu değerli rezervleri değil, denizler ve okyanusları da giderek daha hızla kirletiyor, suları küstürüyor, ev sahipliği yaptığı birçok türün soyunun tükenmesine neden oluyor. 

İnsan suda yaşayan türlerden olmasa da, suyun içini hep merak ediyor, onunla bütünleşmek, gücünden faydalanmak için çaba gösteriyor ilk çağlardan bu yana. Suyun cömertçe sunduğu deniz canlıları ile besleniyor, sağlık ve neşe elde ediyor suyla olan dostluğundan. 

Yüzme de suda yapılan sporlar arasında, her yaşa ve kondisyona en uygun seçeneklerden biri. Yüzme stilleri arasında bir dal var ki, sağlığa olduğu kadar, göz zevkine de sesleniyor estetik boyutuyla. Senkronize yüzme, ya da diğer adıyla su  balesi bu dalın adı. Yüzme, dans ve jimnastiği birleştiren bu dal, uzun yıllar sadece bir gösteri sanatı olarak kalsa da, 1952 yılında Yüzme Federasyonu tarafından tanınarak aynı yıl düzenlenen Helsinki Olimpiyatlarında gösteri sporu olarak kabul edildi. http://www.olympic.org/synchronized-swimming
 
Amerika’lı aktris Esther Williams da profesyonel bir yüzücü olarak bu sporun kendi ülkesinde ve dünyada tanıtılmasına, rol aldığı filmlerle büyük katkıda bulunmuş. 

Ülkemizde de çocuklarımızı, gençlerimizi spor ve sanat gibi olumlu alışkanlıklara yönlendirebilmek için televizyon dizileri ve filmler gibi geniş kitlelere ulaşan araçlardan daha çok faydalanmamız gerekiyor. Yerel yönetimler sporcu yetiştirmek için yapıcı girişimlerde bulunsa da, merkezi idarenin uzun vadeli olarak bu sporda altyapı çalışmalarına daha fazla maddi kaynak ayırması ve bilinç yaratması gerekiyor. Ancak bu sayede, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizden, dünya çapında çok sayıda şampiyon çıkartabiliriz.


 ***


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder