26 Nisan 2012 Perşembe

Sevgili Doğan Kardeş * - Hayırseverlik Bilinci 2

* Mine Söğüt, Yapı Kredi Yayınları, 2003 

 Öğrenmek dünyaya gözlerimizi açtığımız anda kendiliğinden başlayan, ilerleyen yıllarda istek ve gayret ile ömür boyu devam ettirmemiz gereken en önemli hayat uğraşı. Gerek özel hayatımızda, gerekse seçtiğimiz meslekte her saat, her gün yeni bir şeyler öğrenebiliyoruz, bilgiyle dost olur, algılarımızı açık tutmasını bilirsek eğer.

Çocukluk ise merakımızın en yüksek, öğrenmeye en aç olduğumuz dönemlerin başında geliyor. Bu yıllarda çocuklarımızı nitelikli bilgi kaynakları ile buluşturmayı başarır ve öğrenmeyi öğretirsek, ilk ve en değerli altın bileziklerini hediye etmiş oluyoruz onlara.

Ülkemizde 33 yıl boyunca çocuklar için çok renkli ve zengin bir bilgi kaynağı olan bir dergi var. Doğan Kardeş dergisi. Yapı Kredi Bankası’nın kurucularından Kazım Taşkent’in büyük oğlu Doğan’ı 1939 yılında, İsviçre’de bir doğa felaketi sonucu kaybetmesinin ardından anısını yaşatmak için çıkarttığı dergi.

Karaca Taşkent’in ağzından o günleri kısaca dinleyelim: “Babam çok kuvvetli ve muvaffak olmuş bir adamdı. Kendi devrinin en kuvvetli insanlarından biriydi. Ona erişmek çok zor. Normal olarak bir insanın kendini bilmesi lazım, öyle ulaşamayacağı hedefler koyarsa olmaz. Ben de kendimi belirli spor dallarında ispat yoluna gittim ve ettim de. 

Ağabeyim ölmeseydi çok şey değişebilirdi; mesela annemin tutumu değişirdi. Ağabeyimin ölümünden sonra evde zor bir hayat başladı. Annem çok asabileşti. Hiçbir zaman kendine gelemedi. Bu da evliliği zorladı. Babam beni evdeki baskılı atmosferin içinden çıkarmak, uzaklaştırmak istedi. 

 Çok küçük yaşta İsviçre’ye gittim. On dört yaşımdan itibaren tek başına yaşamayı öğrendim. Yalnız İsviçre’nin verdiği değil, bir de yalnız yaşamanın verdiği eğitim var… O zamanlar imkânı dar ailelerin çocuklarıyla, imkânı geniş ailelerin çocukları hep beraberdi. Çok daha güzel bir denge vardı. Bugün zengin getto’su var. Onun da neticelerini günlük hayatımızda görüyoruz. 

 Babam çok müteşebbis biriydi. Ağabeyimin adına önce Doğan Sigorta’yı kurmuştu… Sonra Doğan Apartmanı vardı. Dolayısıyla müesseselere ağabeyimin ismini vermesi benim için normal bir şeydi, hiçbir kıskançlık duymadım.”

1945 ve 1978 yılları arasında kesintisiz yayınlanan Doğan Kardeş dergisinin hem okuru, hem de sayfalarının konuğu olan pek çok değerli isim var: Altan Erbulak, Öztürk Serengil, Suna Kan, İdil Biret, Mıstık, Garo Mafyan bunlardan yalnızca bazıları. Derginin okurlarında öğrenme hevesini uyandırmak için başvurduğu pek çok yöntem de olmuş: Doğan Kardeş Kulüpleri, Sanat Müsamereleri, Yarışmalar bunların başında geliyor.

Günümüzün teknoloji çağı çocuklarını yetiştirirken de bilgi kaynaklarını dikkatle inceleyelim, merak duygularının sürekli, öğrenme alışkanlıklarının sağlam olması için onları elektronik, görsel veya basılı doğru yayınlarla buluşturmayı bir görev edinelim.

*

National Geographic Kids 

Meraklı Minik, Tübitak 

Bilim Çocuk 

Cici Cee


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder