17 Nisan 2012 Salı

Bir sofrada buluşmak

“Annem her zaman bize her şey yolundaymış gibi davrandı. Kocasına da çocuklarına da mutlu günler yaşatmaya çalıştı. Abim ve ben tek bir kere bile annem ile babamın tartıştığına şahit olmadık. O kadar ki büyüdüğümüz yaşlarda “Hiç insan kavga etmeden bir ömür geçirir mi, bu bir tür sapıklık” diye takılır dururduk.”

Türk Sefarad Yemekleri’ni, ailesini ve dönemin Türkiye’sini anlattığı, Dina’nın Mutfağı adlı yemek kitabında, annesi ve babası Dina ve Nesim Mebahar’ın evliliklerini bu sözlerle tanımlıyor, gazeteci Deniz Alphan.

Topraklarımızın önemli özelliklerinden biri olan kültür çeşitliliği, farklı kültürlerin hoşgörü ışığında bir potada eritilmesi ile bütünleştiğinde, toplum hayatı pek çok boyutta tarifsiz zenginleşiyor. Farklılıklar çatışmaların değil de, barışçıl yeni sentezlerin tohumu oluyorsa, bunu başarabilen toplumlar gerçek bir ulus olma yolunda önemli bir adım atıyor. Bu uzun yolu adımlarken, muhtaç olduğumuz kudretin bir bölümü de sevgiyle pişirilen yemeklerde mevcut.

Dina’nın Mutfağından alınmış pratik bir tarifin yanında, 2003 yılında kaybettiğimiz değerli kültür ve yemek yazarı Tuğrul Şavkay’ın kitaba yazdığı önsözden bir alıntıya da yer vermek istiyorum:

"Söylemek istediğim, bir topluma ait değerlerin, o toplum yeryüzünde var oldukça asla kaybolmayacağı. Daha önemlisi ise her toplumun birbirinden alacağı çok şey olduğuna inanmamız. O zaman birbirimizi daha iyi anlayacağız. Yine o zaman kardeşlik ve sevgi her yana yayılacak ve daha zengin bir dünyada yaşayacağız. Deniz Alphan'ın kitabını, üzerinde yaşadığımız topraklardaki insanların ortak kültürüne bir katkı olarak selamlıyorum".

Sofralarınız bereketli, ağzınızın tadı hep yerinde olsun… En zor günlerinde bile sofralarına özen göstermeyi sürdüren, güler yüzünü esirgemeyen, cefakâr aile büyüklerimize sevgiyle,

***

Patlıcanlı Borekitas (Borekitas de Berencena)

2-3 bostanpatlıcanı

150 g beyazpeynir

¾ bardak rendelenmiş eski kaşarpeyniri

Tuz miktarını peynirlerin tuzluluk durumuna göre ayarlayın.

Patlıcanları közleyin, temizleyin ve iyice sıkıp süzün. Püre haline getirdiğiniz patlıcanlara rendelenmiş kaşarpeynirini ve ufalanmış beyazpeyniri ilave edin.

Fırında 180 derecede üstleri kızarana dek pişirin.


Fotoğraf: Hasan Deniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder