19 Şubat 2012 Pazar

Dost dost diye nicesin(e)i...

Fotoğraf: Sokağın Köpeği, Kireçburnu, İstanbul

‘Geç olsun da, güç olmasın demiş’ atalarımız. Ne var ki hayvanlara karşı işlenen suçların, insana karşı işlenen suçtan en ufak bir farkı olmadığının ayırdına varılması hem geç, hem de güç oldu ülkemizde. Sayısız duyarlı birey, hayvan haklarını savunan sivil toplum kuruluşu ve hayvansever idarecilerin ortak çabaları sayesinde, sorun bu yıl nihayet kamuoyunun ve meclisin dikkatini çeker hale geldi. Bu özverili çabaların sonucunda geçtiğimiz günlerde hayvanlara karşı işlenen her türlü suçun ceza kanunu kapsamında değerlendirilmesi için bir yasa değişikliği teklifi verildi.

Çocuklara karşılıksız sevgiyi, güveni ve sorumluluk bilincini çok erken yaşlarda öğreten bu değerli dostlarımızla ilgili yapabileceğimiz öyle çok şey var ki aslında. Bunların en başında ailemizdeki, yakın çevremizdeki küçüklere, hayvanların da insanlar gibi duyguları, kendilerine özgü farklı karakterleri olduğunu, zarar gördüklerinde canlarının bizler kadar yandığını anlatabilmek. Evimizde uygun şartlarda onları besleme imkanımız yoksa, sokakta yaşantılarını sürdürenlere yiyecek, içecek, sağlık gereksinimlerinde destek olmak. Her mahallenin kendi bölgesindeki sahipsiz sokak hayvanlarının bakımını maddi ve manevi yönden elbirliğiyle sahiplenmesi de, yıllardır kronikleşmiş ve çözümü hep başkalarından beklenen bir soruna hatırı sayılabilir bir çözüm olacaktır.

Dost, dost diye nicesini aç, susuz bıraktığımız, bir tekme savurup, ardından taşla, sopayla kovaladığımız, önce sıcacık evimize davet edip, sonra sokaklarda, ormanlarda, ıssız adalarda ölüme terk ettiğimiz hayvan dostlarımızın bizden gıdadan önce sevgi ve duyarlılık beklediklerini aklımızdan hiç çıkarmayalım. Havamızı, suyumuzu, ekmeğimizi, yaşam alanımızı paylaştığımız her canlının, bizimle aynı temel haklara sahip olduğu gerçeğinin iyice bilincine varalım. Tek başına insan olmanın bizi üstün kılmadığını, olsa olsa sessizlerin haklarını koruyabilmek için omuzlarımıza daha fazla sorumluluk yüklediğini hep hatırlayalım… İyi Pazarlar,


***

Hayvan hakları, sevgisi ve bakımı üzerine:

HAYTAP

Ankara Hayvanlar Koruma Derneği

Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneği

Yedi Kule Hayvan Barınağı

*

Köpeklerin psikolojisini daha iyi anlamak isteyenler için *Prof. Dr. Tamer Dodurka’nın kaleme aldığı iki faydalı kitap:

*İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı üyesi


Köpek Psikolojisi, Remzi Kitapevi

Köpeklerde Davranış Sorunları, Remzi Kitapevi

*

5199 sayılı, yürürlükteki hayvan haklarını koruma kanunu, tam metin

Hayvanları koruma kanununda değişiklik teklifi

Hayvanları koruma kanununda önemli değişiklikler içeren yasa teklifi

Hayvanlara karşı şiddet kabahat değil, suç

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder