15 Ocak 2012 Pazar

ÇOCUKLARIN ŞEFİ ŞİMŞEK

80’li yılların, ilk kuşak televizyon çocukları için çok bildik bir isim Hikmet Şimşek. Kimimiz onu hevesle beklediği Pazar Konserleri’nden, kimimiz ise çocuklara yönelik hazırladığı, her bölümünde adım adım farklı bir şarkıyı öğrettiği “Birlikte Söyleyelim” programından hatırlıyor.

Müzik sevgisi ağır bastığı için Harp Okulu’ndan ayrılarak Ankara Devlet Konservatuvarına giren Şimşek, 1953 yılında bu okulun kompozisyon bölümünden mezun oldu. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı başarılı bir şekilde yönettiği için dikkat çekerek yurtdışına ek eğitime gönderilen Şimşek, dönüşünden sonraki 25 yıl boyunca öğretmenlik ve şeflik gibi iki önemli görevi eşzamanlı olarak yürüttü.

Hikmet Şimşek TRT 1 ekranlarında yer alan Pazar Konseri adlı programıyla 15 yıl boyunca her yaştan müzikseveri, değerli yapıtlarla buluşturdu. Şef Şimşek, müzik yaşantısı boyunca her yaştan dinleyiciye çalacağı parçaları anlatarak aktarmaya ve icra etmeye özen gösterdi. Evrensel müziğin yurt içine yayılması amacıyla klasik müzik alanında pek çok ilke de imza attı.

Yüzümüzü dünyaya çevirdiğimizde bu türden olumlu örneklerin sayılarının son yıllarda arttığını ve çeşitlendiğini gözlemleyebiliyoruz. Amerika’da komedyen/oyuncu Danny Kaye’in New York Filarmoni Orkestrası ile birlikte 80’lerde yaptığı efsanevi kayıt, farklı orkestraların çocuklara yönelik hazırladığı oyunlu bilgi siteleri, sanatçıların okullara giderek yürüttüğü bilinçlendirme çalışmaları ilk akla gelen örnekler.

Yurdumuzun genç fidanları diye nitelendirebileceğimiz çocuklarımız ve gençlerimizin iyi yetişebilmesi için onlara nitelikli güzellikleri, dünya ölçeğinde değerli eserleri, anlayabilecekleri dille sunmaya gayret etmeliyiz. Sağlıklı çiçekler nasıl zengin, bakımlı topraklarda yetişiyorsa; sağlıklı düşüncelerin, duyguların ve davranışların da ancak nitelikli kaynaklardan beslenen zihinlerden doğabileceğini unutmayalım. İyi Pazarlar.

Çocuklar ve gençler için klasik müzikle ilgili faydalı, İngilizce bilgi siteleri:

New York Filarmoni Orkestrası
Dallas Filarmoni Orkestrası
Genel Klasik Müzik


Konuk şef komedyen/oyuncu Cem Yılmaz ve Borusan Filarmoni Orkestrası Konser Kaydı, 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder