1 Ocak 2012 Pazar

KORKU FİLMLERİNİN UNUTULMAZ YÖNETMENİ…


Fotoğraf: Alfred Hitchcock

Şener Şen’in başrolünü oynadığı bir Yavuz Turgul klasiğidir ‘Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni’. Film parlak günleri sona ermiş bir yönetmeninin yeniden ayağa kalkma çabasını dokunaklı bir dille aktarır. Kariyeri boyunca başarısızlığın yanına pek az uğradığı ve korku filmleri denince ilk akla gelen, türünün öncüsü bir İngiliz yönetmenden söz edeceğim bugün, Alfred Hitchcock.

1899’da Londra’da dünyaya gelen ve mühendislik eğitimi alan Alfred Hitchcock’un gerilim ve korku dalında 70 kadar filmi vardır. Hitchcock’u yalnızca gerilim değil, diğer türlerdeki yönetmenlerden de farklılaştıran en önemli özellik, filmlerindeki her unsurun büyük bir özenle planlanması ve adeta bir dantel zarafetiyle işlenmiş olmasıdır. Hitchcock filmlerinde baskın bir unsur yoktur, ünlü/ünsüz tüm oyuncular, senaryo, müzik, ışık, set dekorlarının tümü gerilimi en yüksek seviyede tutma amacına hizmet eder. Birbirinden bağımsız bu değişkenleri hünerli bir orkestra şefi gibi yönetmesini bilen Hitchcock’un filmlerinin, ilk gösterimlerinin üzerinden 50 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen, her defasında büyük bir ilgiyle seyredilebilmelerinin ardında bu neden yatar belki de.

Yapıtlarında gerilimin yanı sıra, insan psikolojisi, romantizm, çatışma gibi ögelere de üstü örtülü olarak yer veren yönetmen filmlerinde bireysel korkularını ve gizli duygularını da, kimi zaman doğrudan, kimi zaman da semboller aracılığıyla ifade eder.

Fotoğraf: Arka Pencere 1954 (Rear Window), James Stewart, Grace Kelly

En çok izlenen filmlerine Yükseklik Korkusu (Vertigo), Sapık (Psycho) ve Kuşlar’ı (The Birds) örnek verebileceğimiz yönetmenle ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin başvurabileceği değerli bir söyleşi kitabı da mevcut. Fransız Yeni Dalga Akımının temsilcilerinden, yönetmen Francois Truffaut‘nun 1962 yılında Alfred Hitchcock’la Universal stüdyolarında yaptığı uzun sohbet bir kitap olarak yayınlanmıştır. Türkçe’ye Afa Yayınları tarafından kazandırılan kitabın baskısı tükenmiştir.

Meraklı sanat ve sinemaseverler aşağıdaki bağlantıdan kitabın hangi kütüphanelerde bulunabileceği bilgisine kolaylıkla ulaşabilirler. http://www.kutuphaneleriseviyorum.org/?q=node/42 Söyleşilerin İngilizce Audio kayıtları ise bu adreste yer alıyor.

Ülkemiz için bitmek bilmeyen bir gerilim filmi tadında geçen 2011 yılının sona ermesiyle birlikte, ilk gününü yaşadığımız yeni yılın her gününün yeni umutlarla dolu olmasını; huzur, barış içinde ve bir romantik komedi hafifliğinde geçmesini tüm kalbimle diliyorum. Esen kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder