6 Aralık 2011 Salı

Neden yaktınız? Nasıl kıydınız? Siz insan mısınız?


Ateşin keşfi, onu kontrol altına alıp, ondan faydalanma becerisi, insanlık tarihinin en önemli buluşlarından biridir. Her uygarlık, yaşadığı bölgenin koşullarına göre, farklı yöntemlere başvurarak elde etmiştir ateşi. Eski çağ insanının taptığı dört kutsal elementten biridir aynı zamanda ateş; dans eden parlak alevleriyle bakanı adeta hipnotize eden, içini ısıtan ve dikkat etmez de fazla yaklaşırsa canını yakan. Çocuklar da büyüdüklerini bir kutu kibrite kaçamak bakışlarla uzanarak kanıtlamazlar mı dünyaya?

Çocukların ellerinden tehlikeli bulup da, köşe bucak kaçırdığımız bu ateş, güvenip de emanet ettiğimiz yetişkinlerin elinde ölümcül bir silaha dönüştü yakın tarihimizde. 2 Temmuz 1993 günü Sıvas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal şenliklerinde çıkan olaylar neticesinde 35 şair, düşünür, sanatçı yangın ve dumandan can verdi. http://tr.wikipedia.org/wiki/Sivas_Katliam%C4%B1

Can Dündar, Sıvas Katliamı, Belgesel, 42 dakika. http://youtu.be/rMpA-qFmOOE

1993 Temmuz'unda yaşanan yaz sıcağını daha da kavurucu hale getiren ölüm ateşi tüm vicdanlı, duyarlı yüreklere bir kıvılcım sıçrattı, o günden beri kor ateş gibi sönmeyen, küllenmeyen. Son haftalarda önemli bir gelişme oldu, bu kor ateşi rüzgarıyla harlandıran. Bir insanlık suçu sayılan, Sıvas davasında zamanaşımı konusunun gündeme gelmesi.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=19394545

Yakın tarihimizin bu utanç sayfasında olan biteni, okuyarak, öğrenerek, unutmayarak, bilmeyenlere anlatarak ve resmi mercilere “insanlık suçlarında zamanaşımı olamayacağı” konusunda görüşlerimizi bildirerek, vicdanlı ve sorumlu bireylere yakışır, uygar bir tepki ortaya koyabiliriz.

http://www.haberturk.com/polemik/haber/694228-sivas-davasinda-tarihi-donemec

http://www.toplumsalbellekplatformu.com/default1.asp?l=tr&kid=2&lid=1

O günlerin arşivlerini karıştırırken, en baştaki üç soru canlanıp da ayaklanmışcasına deviniyorlar aklımın dar odalarında. Bir duvardan diğerine, bir kapıdan öbürüne huzursuz bir telaşla, çarpa çarpa ilerlerken, bu dünyada belki de asla kavuşamayacakları yanıtlarını arıyorlar çaresizce.

Neden yaktınız? Nasıl kıydınız? Siz insan mısınız?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder