23 Aralık 2011 Cuma

Pembe Yaşam


Fotoğraf: Ünlü Fransız şarkıcısı Edith Piaf


Osmanlı’dan günümüze dek, ilişkilerimizin en yakın olduğu ülkelerden biri Fransa. 18. ve 19. yüzyılda dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından birini kuran Fransa, aydınlanma hareketinin de beşiği olmuş 1789 yılında. http://tr.wikipedia.org/wiki/Ayd%C4%B1nlanma_%C3%87a%C4%9F%C4%B1

Osmanlı İmparatorluğu’nun Fransa’yla olan ilişkileri de 16. yüzyıldan itibaren daha canlı hale gelmiştir. http://tr.wikipedia.org/wiki/Fransa-T%C3%BCrkiye_ili%C5%9Fkileri Fransız Devrimi’nin yansımaları pek çok ülkede olduğu gibi Osmanlı’da da derin ve kalıcı olmuştur. Siyasi gelenekler, hukuk ve toplumsal alışkanlıklar da kuvvetli Fransız etkilerinin kendini gösterdiği diğer önemli alanlardandır.

Diplomasinin yön verdiği ülkeler arasındaki ilişkiler, insanlar arasındaki ilişkilerle büyük benzerlikler gösterir. Ülkeler de insanlar gibi birbirlerini sever, birbirlerini kıskanır, zayıf noktalarını kullanarak birbirlerini kızdırırlar. Son günlerde Fransa ve Türkiye ilişkileri de böyle sorunlu bir dönemden geçiyor. Siyasi seçimleri kadar, bir pop yıldızına yaraşır özel hayatıyla da gazete sayfalarını kaplayan Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozy Türkleri soğukkanlı olmaya davet ediyor. http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1218911&title=fransa-gundemine-turkiye-damgasi

Fotoğraf: Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozy ve eşi

Türkiye’nin en hassas olduğu konularından biri söz konusu olduğundan, bu davete olumlu bir karşılık vermek pek kolay gözükmüyor. Yine de geçmişi köklü, büyük bir ülkenin sakinleri olarak, olan bitene Fransız kalmamalı, tarihi okumalı, öğrenmeli, iyi analiz etmeli ve ders alarak bireysel ve ulusal boyutta yapıcı çözümler üretmeliyiz. Ne ülkeler, ne de bireyler olarak durmadan aynı hataları tekrar etmemeliyiz.

Hayatın tezatlarıyla, inişleri ve çıkışlarıyla var olduğunu herkes gibi ben de gayet iyi biliyorum, ama yine de durup düşünmeden edemiyorum. Savaşlar, kavgalar, açlıklar, özlemler olmasa, hayat bir gül kadar güzel olmaz mıydı?


La Vie en Rose, Gülriz Sururi (Edith Piaf’ın hayatını anlatan Kaldırım Serçesi oyunundan)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder