12 Aralık 2011 Pazartesi

Yeni yıl ve yeni başlangıçlar


İllüstrasyon: Sir John Tenniel, Alice Harikalar Ülkesinde

Hayatınızdaki en değerli şeyler nedir diye sorsaydım, ne yanıtlar alırdım acaba? Çocuğum, ailem, sağlığım, işim, arkadaşlarım… Listenin ilk sırasındakiler değişmiyor. Ancak bu listeye gözle görülemeyen, elle tutulamayan çok kıymetli bir şeyi eklemeyi unutuyoruz çoğunlukla. Zamanı. Zaman hayatımızdaki en değerli şeylerden biri, belki de birincisi. Hızla geçen, asla geri gelmeyen ve her gün, herkese eşit olarak dağıtılan tek kaynak.

İnsanoğlu zamanı durduramasa da, kayıt altına almak için çeşitli yöntemlere başvurmuş tarih boyunca. Güneş ve ay takvimleri bunların başında geliyor. http://tr.wikipedia.org/wiki/Takvim Yılları kayıt altına almayı başaran insan, eski yıldan, yeni yıla geçişi kutlamak için de bir dizi ritüel icat etmiş. Eskiye veda ederken, yeninin selamlandığı ve bu ritüellerin yaşandığı geçiş günü, antik toplumların pek çoğunda, tabiatın uyandığı bahar aylarına rastlasa da, modern zamanların Batı merkezli toplumlarında en yaygın kutlama günü 31 Aralık.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1lba%C5%9F%C4%B1

Fotoğraf: Anonim, Güneş saati, İngiltere

Ve işte bu yıl da, bir 31 Aralık daha kapının eşiğinde sırasını bekliyor, dünya sahnesinde yerini almak, alkışlanmak için, sessizce. Bu özel gün yaklaştıkça, alışveriş merkezleri, televizyon reklamları, dergiler; içi boşalmış bir eğlenme ve hediyeleşme kültürüne ilişkin mesaj bombardımanına tutuyorlar bizi, günün anlam ve önemini hatırlatmak için.

Oysa ki, yeni kavramını ele aldığımızda, bunun içinde daha farklı ve önemli zenginlikler sakladığını görüyoruz. O güne kadar düşünülmemiş olanları düşünmek, söylenmemiş olanları söylemek, yapılmamış olanları yapmak gibi. Unutmayalım, insan demek, öğrenmek demek, öğrenmek demek, doğası gereği, alışkanlıklar geliştirmek demek, alışkanlıklar demek, kimi zaman sürdürülmesi gereken güzellikler, kimi zaman benliğe zarar veren monotonluklar demek. Ve yeni yıl demek, köhnemiş olumsuz alışkanlıkları artık bir kenara bırakmak demek. Bu olumsuzlukların üstüne yürürken, korkusuz olmak değil, paçamıza yapışan korkulara rağmen, bilgi, sevgi ve istekle, doğru olan yolda kararlılıkla, inançla ilerlemek demek.

Yeni yılda, böylesine bir değişim ve dönüşüm için gerekli olan gücü önce içinizde sonra da dış dünyanın sunduğu güzelliklerde bulabilmeniz dileğiyle…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder