27 Kasım 2011 Pazar

BÖYLE GELMİŞ, BÖYLE GİTMEYECEK...

Fotoğraf: Fotoğrafçı bilgilerine ulaşılamadı.

“Esin perisi denilince gözümün önüne altı balık, üstü kız olan denizkızı gibi bir havakızı geliyor;

Esin perim yok ama, benim de esin cinim, esin cadım, esin devanam var. Benimkilerin yarısı kuş, yarısı kız değil, olsa olsa onda biri insan geri yanı canavar. Omzuma tünemiş, sırtıma binmiş, ben altta iki büklüm, kan ter içinde, yorgun, bitik... Hem benim esin cinim, esin cadım bitane değil, sürü sürü... İkisi inse, üçü biniyor sırtıma.

Benim sırtıma binmiş, üstüme çullanmış olan esin cadıları, esin cinleri, esin canavarları durmadan buyuruyor, zorluyor, azarlıyor:

Benim esin cinlerim, cadılarım, canavarlarım: Kira isteyenlerim, para isteyenlerim, alacaklılarım, bitürlü bitip tükenmeyen gereksinimler.”

Aziz Nesin’in öz yaşam öyküsünü anlattığı Yol, Böyle Gelmiş Böyle Gitmez’in birinci cildinin arka kapağında yer alıyor ustanın bu sözleri.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Aziz_Nesin

1915 yılında Heybeliada’da dünyaya gelen Nesin, dünyada eserleri yabancı dillere en çok çevrilen 4. Türk yazarı. Daha çok mizah alanındaki yazıları, hikâyeleri ile tanınan Nesin’in dramatik öz yaşam öyküsü ve tiyatro eserleri de hikâyeleri kadar renkli ve zengin.

Gözünü budaktan sakınmayan dili ve kalemi yüzünden, yaşantısı boyunca birçok kez haksız yere toplumsal, hukuksal ve fiziksel saldırılarla karşılaşan Nesin, yine de doğru bildiğini söylemeye devam etmiş, Türk toplumunun gelenekselleşmiş ve kurumsallaşmış yanlışlarına düşünceleriyle, korkusuz kalemiyle yılmadan başkaldırmıştır. Yazarın Türk insanına duyduğu sorumluluk sahibi sevgi, bir ananın evladına beslediği karşılıksız, koşulsuz ama yanlışlarına da göz yummayan, kararlı sevgisine büyük benzerlik gösterir.

Fotoğraf: Fotoğrafçı bilgilerine ulaşılamadı.

Nesin Usta’nın, yaşantısına yön veren bir diğer önemli duygu da, toplumdan aldıklarının misliyle topluma geri verme isteğidir. 1973 yılında temelini attığı Nesin Vakfı bu çabasının bir sonucudur. Kimsesiz veya muhtaç çocukların sıcacık bir yuva ortamında büyüyerek, hazır olduklarında hayata atılmaları için çalışan Vakıf, bugün de 42 çocuğu çatısı altında yetiştirmektedir. Vakıf ekonomik çarkını, Nesin’in kitaplarından elde edilen telifler ve bağışçılardan aldığı katkılarla döndürmektedir. Ustanın hayata gözlerini yummasından sonra Vakfın yönetimini oğlu, değerli Matematikçi, Ali Nesin üstlenmiştir.

Aziz Nesin’in sanat konusunda yazdığı yazılardan derlenen en son kitabı, Sanat Yazıları bu hafta başında satışa sunuldu. Türkiye’de sanatın geçtiği yolları, gerçek bir aydının kaleminden okumak isteyen herkese tavsiye edilebilir.

http://www.idefix.com/kitap/sanat-yazilari-aziz-nesin/tanim.asp?sid=DO5MQS46DY3YJI3Z1IL2#.Ts89YdP2V6o.twitter

Kısa kısa:

Nesin Vakfı http://www.nesinvakfi.org/egitim.php

Bağış için hesap bilgileri http://www.nesinvakfi.org/bgshsplr.php

Ali Nesin http://www.alinesin.org/

Matematik Köyü http://matematikkoyu.org/koy/fikir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder