14 Kasım 2011 Pazartesi

12. Yılında Antalya Piyano Festivali

Fotoğraf: Milliyet, İstihbarat

Festival Tanıtım Sitesi: http://antalyapiyanofestivali.com/12/tr/Festivalin Sanat Yönetmeni: http://antalyapiyanofestivali.com/12/tr/405-fazil-say-piano


Türkiye’nin üç büyük şehrinde sunulan göreceli zengin kültür ve sanat imkanları, diğer bölgelerde yaşayan sanatseverleri uzun yıllar boyunca imrendirmeye devam etmiştir. Geçtiğimiz on yıla şöyle bir göz attığımızda ise, diğer şehirlerdeki sanatseverleri nitelikli sanat üretimleri ile buluşturan, yüz ağartıcı etkinliklerin sayısının giderek arttığını sevinçle gözlemliyoruz.

Müzik tutkunu bir öğretmenin gayretiyle başlayan ve on yılı geride bırakan Afyonkarahisar Caz Festivali, Zeytinoğlu Vakfı’nın önderliğini yaptığı ve on beş yıldır düzenlenen Eskişehir Festivali bunlardan yalnızca ikisi. Bu yıl 12. Yaşını kutlayacak olan Antalya Piyano Festivali de sürekliliği ve her yıl zenginleşen içeriği ile kendi alanında başarılı bir örnek.

İlk yılında sanatçıların toplumsal sorumluluk duygularından aldıkları güçle, kişisel gayretlerle ve sınırlı bir ölçekte başlayan festival, bugün 12. yılını kutlarken, 15.000'in üzerinde bilet satışlı, dev bir uluslararası müzik olayı halini almıştır.

Girişim, yerel yönetimlerle sanat elele verdiğinde, halkın kendisine sunulan kaliteli sanat üretimlerini nasıl da kolaylıkla ve istekle benimsediğinin önemli bir göstergesidir. Ülkemizin diğer şehirlerinde de yerel yönetimler benzer hassasiyetler gösterirse, çocuklarımız ve yarınlarımız için çok daha aydınlık günler geleceğinin de bir müjdecisidir.

Bu konuda yalnız sanatçılara ve halka değil, medyamızın üzerine de düşen önemli bir görev vardır. Değerli ve donanımlı habercilerin görev yaptığı medyamız, kültür-sanat aktivitelerini yalnızca takvim ve içerik olarak duyurma anlayışını bir kenara bırakmalı ve bu alanda mevcut durumu bilimsel olarak analiz eden ve yapıcı çözüm önerileri getiren araştırma dosyaları hazırlayarak okuyucuları ve bürokratları bilgilendirmeli, geleceğe yönelik çağdaş ülkelerle boy ölçüşebilecek bir vizyon ortaya koymalıdır.

25 Kasım-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Antalya Piyano Festivali ile ilgili geniş kapsamlı, güncel bilgiler yukarıdaki bağlantılarda ve festivalin internet sitesinde yer almaktadır.

İyi Seyirler,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder