22 Ekim 2011 Cumartesi

Haber: Kent, Kültür ve Demokrasi Yürüyüşü

16 Ekim 2011

Haber Kaynağı: Cumhuriyet, İstihbarat

Kent, Kültür ve Demokrasi Yürüyüşü AKM önünde noktalandı


TMMOB Mimarlar Odası ve STK'ler tarafından bugün saat 11.00'de Galatasaray Lisesi önünden başlatılan "Kent, Kültür ve Demokrasi Yürüyüşü" Taksim Cumhuriyet Anıtı önüne çelenk konulmasının ardından Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde son buldu.

Cumhuriyet Haber Portalı

İstanbul- Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, mimar Cengiz Bektaş ve AKM önünde Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya birer konuşma yaparak darbe ürünü Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK)’ in ülkenin önünü kararttığını, yağmanın önündeki bütün engellerin kaldırılmak istendiğini açıkladılar ve toplumsal muhalefeti temsil eden demokrasinin güvencesi olan meslek örgütlerinin tasviye edilmesine karşı durmaya, birlik olmaya çağırdılar. Yürüyüşe, Türkiye’nin her yerinden gelen Mimarlar Odası temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, CHP İstanbul Mülletvekili Mahmut Tanal ve CHP İl temsilcileri de katıldı.

Başkanı Erhan Mumcu “Doğal ve kültürel değerlerimiz ve yaşamımız, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK)’le şekillendirilip yok edilmeye başlandı. Faşizmin adı budur. KHK’lerle tüm kentsel, doğal, tarihsel ve insani değerler yağmaya açılıyor, her aşamada yerel yönetimlerin ve toplumsal örgütlerin denetimi devre dışı bırakılıyor.” diyerek tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekti. Derelerine sahip çıkanların hapse atıldığını, bütün bu yaşananların ülkede hukuk devleti ve demokrasiyle bağdaşmadığının altını çizdi.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı; “Bugün ülkenin aydınlık yüzü, namuslu, onurlu mimarları sokakta. Siyasi iktidar bu sesi duymak zorundadır. Bu ülke satılık değildir. Biz bu ülkenin bu coğrafyanın sahibiyiz.” diyerek halkını seven her kesimle yan yana omuz omuza emperyalist yönelimler altında kentlerin rant haline getirilmesine "dur " dediklerini açıkladı.

Mimar Cengiz Bektaş ise; “Uzun zamandır Mimarlar Odası ile zaten uğraşılıyor. Zor günlerdeyiz, halka duyurulmayan pek çok şey oluyor. Eğer birlik olmazsak, yalnız mimarlar değil bütün Türkiye çok pişman olacak.” diyerek, bütün sanatçıları, düşünürleri de birlikte olmaya çağırdı. AKM önünde ise Yavuz Demirkaya bir konuşma yaparak Mayıs 2008'de apar topar kapatılan AKM'ın ısrarla ve inatla onarılmadığını, AKM'de sanat üretilemediğini, İstanbul'un çeşiti yerlerinde yüksek kiralarla tutulan yerlerde sanatçı ve sanatseverlere bedel ödetildiğini belirterek; "AKM'ye sahip çıkmayı sürdüreceğiz." dedi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder