14 Ekim 2011 Cuma

AKM için uzlaşma çağrısı

Haber Kaynağı: 9 Ekim 2011 Cumhuriyet Gazetesi
Hazırlayan: Ceren Çıplak

Aktör’lerden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Atatürk Kültür Merkezi için ‘adım atın’ önerisi.


Ülkemiz modern mimarisinin ilk örneklerinden biri olan ve 2008den bu yana kapalı bulunan Atatürk Kültür Merkezinin (AKM) onarımının bir an önce başlaması için aktörler bir araya geldi.

Mimarlar Odası adına Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, AKM binasının mimarı Hayati Tabanlıoğlunun oğlu, AKMnin yenileme projesini hazırlayan mimar Murat Tabanlıoğlu, Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya; AKMnin onarımı konusunda ikinci proje üzerinde yeniden uzlaşarak Kültür ve Turizm Bakanlığına adım atın çağrısında bulundu.

AKMnin onarım sürecindeki ilgililer daha önce de 2010 yılının başında ikinci proje üzerinde uzlaşmış ancak onarım gerçekleştirilememişti. Uzlaşma olmasına karşın neden AKMnin onarılmadığı açığa kavuşamamıştı. Kimi çevreler, sürecin kitlenme noktasının Başbakanın Taksimin altından yollar geçirilecek, AKM yıkılıp yeniden yapılacak yani AKM yıkılacak, açıklamaları olduğunu öne sürmüştü.

Prof. Dr. Günhan Danışman anısına Modern Mimarlık Mirasımız ve Koruma Sorunları Sempozyumunun önceki gün gerçekleştirilen, Yrd. Doç. Dr. Gülsün Tanyeli moderatörlüğündekiAKM başlıklı oturumunda ilk olarak Murat Tabanlıoğlu ve Yavuz Demirkaya, AKMnin onarım serüvenini özetledi. Tabanlıoğlu, konuşmasında bugünün şartlarına göre değiştirilen yapılardan örnekler gösterdi.

Tabanlıoğlu, AKM için anlaştığımız proje hazır, devlet yasalarına göre ihaleye çıkarılıp bir müteahhit tarafından yapılması gerekiyor. Proje hazır, yeter ki bütçe ayrılsın. Bu proje basit bir onarım projesi değil. Yapı, tam teşekkül güçlendirilecek, tesisatları değiştirilecek, bina tekrar hayata dönüşecek dedi.

Demirkaya, AKM sürecinin oldukça sancılı ve sıkıntılı geçtiğini belirterek, AKM, siyasal bir tercihten kaynaklı bu duruma geldi. Bugün de AKMnin bu durumda kalmasının nedeni yine siyasal bir tercih... Süreç hâlâ noktalanmış değil. Proje konusunda tartışılacak bir şey yok, proje 2010nun Ocak ayında Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından da onaylandı. AKMnin bu proje üzerinden onarılmasını talep ediyoruz. Türkiyenin AKMye ihtiyacı var.

Demirkaya, ayrıca, AKMnin kapalı olması nedeniyle Kültür Bakanlığının sanat kurumlarının, faaliyetlerini sürdürdükleri mekânlar için her ay milyarlarca lira kira ödediğini belirtti.

Tabanlıoğlu, ilk projenin mahkemece durdurulması sürecine ise tepkili. Bu sürecin Türkiyenin diğer binaları için önemli bir süreç olduğuna, bir binanın ana görüntüsü değiştirilmeden bugüne ve geleceğe doğru teknolojik olarak değiştirmenin önemine vurgu yaparak, Mimari fonksiyonlara dayanan, yani locaların, merdivenlerin değişmesi, yasa açısından, birinci dereceden tarihi yapı olması nedeniyle bu uygulamaların yapılması yasak. Mimar olarak şunu soruyorum: Mimarın projesini yasalar mı belirleyecek? Bir mahkeme mi mimarın proje yapmamasına karar verecek? Bunu gündeme getirmek, tartışmak istiyorum diyor.

AKMnin birinci grup korunması gereken bir yapı olması, yani yapının koruma derecesi de tartışmayı alevlendiren noktalardan bir tanesi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder