28 Ağustos 2011 Pazar

Çok güzelsin, gitme dur
Sahne fotoğrafları: Gülriz Sururi, Bir an gelir
Haldun Taner fotoğrafı: AnonimHaldun Taner’in eserlerini sever misiniz? Ben bayılırım. Günümüzün kimi çok satan yazarlarında olduğu gibi, çekici yardımı gerekmez kitaplarını okurken. Duru, sıcacık Türkçesi, engin bilgisi ile zahmetsizce taşır okuyucuyu farklı dünyalara.

Geçenlerde müjdeli bir haber aldım. Haldun Taner’in en güzel oyunlarından biri, Keşanlı Ali Destanı Eskişehir’de yeniden sahnelenecekmiş bu yıl.
Oyun ilk kez 1964 yılında, Gülriz Sururi-Engin Cezzar tiyatrosunda buluşmuştu Türk seyircisiyle ve dev oyuncuları, Yalçın Tura'nın müzikleri, kurgusuyla benzersiz bir başarı elde etmişti.

Gülriz Sururi “Kıldan İnce, Kılıçtan Keskince” adlı özyaşam öyküsünde renkli kalemiyle o günleri bize yeniden yaşatıyor. İlk geceye kadar hazır olamayan dekorların, geç kalan müzik partisyonlarının yarattığı yürek çarpıntısı; oyuncuların yaşanan aksaklıklar karşısında kenetlenerek, morallerini bozmadan oyunu kanatlandırıp uçurmaları ve daha neler neler. Seyircilerin dinmeyen alkışları kulaklarımızda çınlıyor bu sayfaları okurken.Benim kuşağım yaşı gereği ilk oyunu görecek kadar şanslı olmasa da, Genco Erkal yönetmenliğinde 1988 yılında mini dizi olarak çekilen televizyon yapımını seyretme fırsatını yakaladı. İlk kadronun neredeyse tamamının yer aldığı bu yapımın macerası da diğerinden geri kalmıyor. *Bir an gelir, Gülriz Sururi

TRT’nin bitmeyen bürokrasisi, eski kadroyu toplama güçlükleri derken, gerçek bir sanat ve tiyatro dostu olan Rektör Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kucak açmasıyla çekimler Eskişehir Anadolu Üniversitesi platolarında gerçekleştirilir.

İşte bu sonbaharda, başarılı şehirciliği ve aydınlığı ile Türkiye'ye örnek
olması gereken Eskişehir’i ziyaret etmek için güzel bir neden daha. Hayatımızdan günbegün hoyratça çalınan, çağdaşlığı simgeleyen değerlerimize, Taner usta gibi, “çok güzelsin gitme dur” deme cesaretini göstermek için de…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder